topIC_report #3

Interne komunikacije su i dalje servis.

A interni komunikatori hobotnice koje žongliraju nekoliko poslova.

pogledaj nalaze
topIC zajednica na događajima i panelima

Pitali smo 78 ljudi koji rade interne komunikacije u regionu šta ih žulja, na šta im curi vreme i šta im treba sad i odmah.

Odgovori su prilično jasni.

70%

kaže da se interne komunikacije u njihovoj firmi gledaju kao servis

4%

među tri glavne aktivnosti ima merenje, izveštavanje i analizu

36%

gori od potrebe da nauči kako da kaže NE

Treći topIC_report

Ovog puta nismo pitali šta radimo, već kako nam je dok to radimo.

Zanimalo nas je ono što se mnogo ređe meri, a svi ga osećamo: šta nas troši, gde zapinjemo, na šta nam odlazi dan i šta bismo promenili kada bismo mogli da promenimo samo jednu stvar.

78

stručnjaka

6

zemalja

46%

5+ godina u IK

Ko je odgovarao?

Uglavnom iskusni i preopterećeni.

38%

radi solo

22%

radi samo IK

Ostali rade IK + HR, PR, marketing, CSR, employer branding, experience ili nešto treće. Dakle, hobotnice.

„Pošto hobotničarim između event menadžmenta, internih i eksternih komunikacija i office managementa, svaki dan je dinamičan i prioriteti se određuju u letu.“

01 / pet stvari koje smo naučili

Nismo izgoreli. Ali smo potrošeni.

80%

zadovoljno svojim poslom

92%

uvek ili uglavnom radi koristan posao

20%

oseća pritisak svakodnevno

02 / KONAČNO SMO DOBILI I ZVANIČNU POTVRDU

Operativa jede strategiju za doručak.

Pitali smo ljude da izaberu tri aktivnosti koje im najviše pune dan.

Zašto?

46% nema vremena, 38% nema resursa, a 12% se plaši da će otvoriti Pandorinu kutiju. Pošteno.

servisne vesti i obaveštenja48%
kreiranje sadržaja48%
koordinacija sa HR i stejkholderima38%
ad hoc zahtevi34%
strategija i planiranje22%
merenje, izveštavanje i analiza4%

03 / nalaz zbog kog smo zastali

Ista profesija. Dva različita posla.

Oni koji su servis / 70%

11%

potpuno zadovoljnih

29%

kaže da je rad loše ili nikako cenjen

9%

kaže da je rad veoma cenjen

10 od 15

oseća svakodnevni pritisak

Oni koji su partner biznisa / 30%

40%

potpuno zadovoljnih

7%

kaže da je rad loše ili nikako cenjen

33%

kaže da je rad veoma cenjen

1 od 15

oseća svakodnevni pritisak

Pozicioniranje IK nije ego trip, već prioritet. Način na koji organizacija vidi interne komunikacije direktno utiče na zadovoljstvo, cenjenost rada i pritisak.

04 / gde curi vreme?

Kasno nas zovu, a posle traže čudo.

Sastanci

na kojima objašnjavamo šta IK zapravo radi

Operativa

administracija koju bismo mogli da automatizujemo

Ad hoc

promene prioriteta i ubeđivanje zašto nešto ne može

nedostatak resursa46%
kasno uključivanje u važne procese42%
promene koje ne umemo da komuniciramo38%
gomila besmislenih ad hoc zahteva36%

05 / najtraženija veština

"kako da kažem NE"

Na vrhu nije alat ni platforma, već granica koju treba sami da postavimo.

36%

kako da kažem NE

34%

metrika internih komunikacija

34%

komunikacija rukovodilaca

Ljudi uglavnom znaju šta treba da rade, ali im fale vreme, prostor i mandat da to rade kako treba.

Ključni nalaz

Ne treba nam još jedan kurs. Treba nam ekipa.

Ljudi ne traže samo sadržaj. Traže ljude koji rade isti posao, konkretne probleme i primere iz stvarnih kompanija.

grupne radionice sa kolegama iz struke64%
1:1 mentorstvo48%
case studies drugih kompanija48%
uživo treninzi44%

A budžet?

Postoji, samo većina ne zna koliki je.

68%

kaže da firma izdvaja budžet

28%

ne zna koliko iznosi

25–50 €

najčešći lični budžet mesečno

Savet prijatelja: ako ne znaš koliki ti je budžet za razvoj - pitaj.

Šta sve ovo znači?

Pet stvari koje su jasne kao dan:

01

Wellbeing internih komunikatora zavisi od njihove uloge.

Potrebni su nam konkretni alati, procesi i standardi. Partnerska uloga ne dolazi sama.

02

Bez merenja nema pozicije.

Metrika je most između „uradili smo“ i „ovo je napravilo razliku“.

03

"Kako da kažem NE" je strateška veština.

Svako „da“ ad hoc zahtevu može biti jedno „ne“ strategiji i tvom wellbeingu.

04

Rukovodioci su najveća poluga.

Newsletter ne može da zameni šefa. Liderima trebaju veštine i alati da komuniciraju bolje.

05

Učimo jedni od drugih.

Ljudi traže radionice, mentorstvo i praksu više nego još jedan kurs koji će gledati sami.

+1 za menadžment

Ako interne komunikacije zovete kada je odluka već doneta, nemojte očekivati da će promena biti dobro iskomunicirana.

42% internih komunikatora kaže da ih uglavnom kasno uključuju u važne procese.

NISMO SAMO PITALI, NAPRAVILI SMO.

Odgovori direktno menjaju ono što topIC pravi.

64%

želi grupne radionice sa kolegama

Zato topIC_club

Radionice, razmena prakse i rešavanje stvarnih problema.

istraži klub

48%

želi individualno mentorstvo

Zato 1:1 sa Tijanom

Konkretan problem, konkretna situacija, konkretan rad.

istraži mentorstvo

34%

gori za metrikom i boljim alatima

Zato topIC_kits

Alati za merenje, prioritizaciju i ad hoc zahteve.

istraži kitove

2027. JE VAŽNA GODINA ZA NAS

topIC puni pet godina i slavimo onako kako najbolje umemo - pitanjima.

Ponovićemo sveobuhvatno istraživanje stanja sektora internih komunikacija i proveriti gde smo se pomerili, a gde još stojimo.

Širi uzorak. Više tema. Poređenje kroz godine.

Bez spama. Mi smo interni komunikatori. Znamo koliko mejlova je previše.